FEMUNDMESTER I SKRØNING: Johan Halstein Elgåen (til høyre) vant skrønemesterskapet. Fra venstre: Steinar Folde, Gjermund Eggen, Tore Skoglund og Leif Kåre Kvangraven. Eggen og Kvangraven ble henholdsvis nummer tre og to.
Skrønte så de trodde på det selv
Johan Halstein Elgåen fra Elgå vant skrønefinalen, og fikk med "Bin Ladens" hjelp mest poeng i Femundmesterskapet i Skrøning.
PAUSEMAT: Tryslingen Kjetil Brenden jobber på Bryggeloftet som kokk, og ordner her 180 porsjoner nydelig siksuppe til alle gjestene.
ENGERDALSVALSEN: Lokalet sto i kok da Gjermund Eggen stemte i med "Engerdalsvalsen" sammen med musikerne i Steve Cooling. Her synger Johan Halstein Elgåen med i refrenget.
DU SKAL HØRE MYE: Musiker Tom-Erik Tangen meldte seg også på med et par skrønehistorier, som han «leste» rett fra Østlendingen, til stor fornøyelse hos publikum.
KJEMPEFORNØYD: Ragnhild Husdal og Gjermund Eggen er kjempefornøyd med det vellykkede arrangementet, og satser på et tilsvarende neste år.
Storskrøneren fra Elgå startet med en historie fra virkeligheten, og fikk folk til å le seg nesten fordervet.
Bryggeloftet i Elgå var for anledningen fylt til randen. Over 160 personer løste billett lørdag for å oppleve ljughalsene i levende live. Med fredagens 110 gjester, var over 270 personer innom for å overvære mesterskapet.
Selveste sjefsskrønemaker Tore Skoglund fikk ikke nok av Elgå, og ønsker seg tilbake. Han synes publikum, lokale, miljø og kjøpesenter var så strålende at han seriøst vil vurdere å legge nye innspillinger av "Du skal høre mye" til Elgå og Bryggeloftet.
Innledende runder
Det hele startet fredag, med Gjermund Eggen og Narve Fredheim fra Engerdal som skrønte så det gnistret mot Leif Kåre Kvangraven fra Dalsbygda i Os.
Men Kvangraven trakk det lengste strået, og klorte til seg flest poeng. Han gikk dermed videre til finalen lørdag kveld.
Der sto også Johan Halstein Elgåen klar med sine sanne og usanne historier, og også skikongen Gjermund Eggen fikk servere noen slike fra scenen.
Da Eggen stemte i med "Engerdalsvalsen" i ei skrønepause, kokte lokalet. Folk sang med, enten de var fra Tyskland eller Flekkefjord.
Krydret av storlygere
Tore Skoglund, med stamfedre fra Rena og Osen, varmet selv opp publikums lattermusker godt og grundig, og fikk hjelp av trønderskrønemaker Steinar Folde fra Røros.
Skoglund har gjennom mange år moret hele Norge med sine programmer "Du skal høre mye" fra rorbua i Tromsø, og hadde tatt med sin spesielle fortellerkunst til Elgå denne helgen. Den satt der den skulle, for publikum lo så de skrek av den ene historien verre enn den andre. Og mange var tuftet på ting under trusestrikken.
Steinar Folde serverte også noen slike. Historia om Oi-Oi-fuglen fikk flere latterkramper. Alle så, med Foldes hjelp, for seg den berømte fuglen som kom inn for landing, med fire centimeter lange bein og ti centimeter lange baller. I det den landet i steinura, kom det noen oi-oi-lyder fra den. Naturlig nok.
Sprengte seg til topps
I finalen var scenen viet kamphanene Johan Halstein Elgåen og Leif Kåre Kvangraven.
Elgåen åpnet med sin historie om den atmosfæriske prøvesprengingen, som ble helt umulig å slå. Kvangraven hadde også mange knallgode historier å fortelle, og har til og med skrevet to bøker om emnet.
Men etter en telefon til Jens Stoltenberg, Erik Solheim og Bin Laden var ikke juryen i tvil. Johan Halstein Elgåen vant, en liten hårsbredd foran osingen.
Under premieutdelingen fikk Gjermund Eggen tredjeplassen.
- Det er jeg meget lite fornøyd med, uttrykte Gjermund klart og tydelig fra scenen.
Steve Cooling sørget for musikk og sang begge kveldene og langt ut over natta. De fikk kjempeskryt fra publikum for sine fine viser, hvor flere er irske.
Femundmesterskapet i skrøning er nok kommet for å bli. Ragnhild Husdal og Gjermund Eggen, som eier og driver Bryggeloftet, satser på nytt mesterskap neste år, godt hjulpet av Tore Skoglund.
Så da er bare å ta fram de gode historiene, folkens, og begynne å øve.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.