GRUNDIG FORARBEID: Tynset vant kampen fordi kommunen hadde gjort en så grundig forarbeid i forkant, sier stortingsrepresentant Karin Andersen (SV) og justisminister Knut Storberget. (Foto: Rune Hagen)
Tynset vant kampen om helsearkivet
Tynset får det nasjonale helsearkivet og demed minst 20 statlige permanente arbeidsplasser. Det fortalte justisminister Knut Storberget (Ap) og stortingsrepresentant Karin Andersen (SV) stolt til Ostlendingen.no søndag formiddag.
- Mange kommuner har jobbet mye for å få det nasjonale helsearkivet, men Tynset har gjort den grundigste jobben. Derfor er det de som vinner fram. Det viser at de som gjør en skikkelig utredningsjobb i forkant, står sterkest i slike prosesser, sier Karin Andersen til Ostlendingen.no søndag.
Slo Raufoss
Det var underutvalget i regjeringen bestående av de tre partilderne, som til slutt tok den endelige beslutningen etter lang dragkamp i regjeringen. Raufoss var med helt til slutten, men tapte kampen mot Tynset på oppløpssida.
Riktig kompetanse
- Mange meldte seg på i kampen om helsearkivet etter at arbeidsledigheten økte på grunn av finanskrisa. Agumentet mot Tynset har vært at der er arbeidsledigheten lav, fortsetter Andersen.
- Til det har vi svart at det er nedgang i befolkningen i Nord-Østerdal. Folk flytter fra regionen når de ikke lenger har arbeid. Statlige arbeidsplasser vil være med å stabilisere befolkningsgrunnlaget.
Sterk på data
Regjeringen har også lagt vekt på at Nord-Østerdal har sterk og god datakompetanse.
- Det handler om å få riktige arbeidsplasser til riktige steder. Raufoss har mistet mange høyteknologiske industriarbeidplasser, og trenger hjelp for å etablere nye arbeidsplasser av samme type, sier Knut Storberget.
For forskning og historie
Det nasjonale helsearkivet er et nyopprettet arkiv som skal ta vare på gamle pasientjournaler.
- I de gamle arkivene ligger verdifullt historisk materiale og verdifullt materiale for forskning. Det blir et riksarkiv for helseopplysning som er viktig ikke bare for Tynset, men for hele Norge, fortsetter Storberget.
- Et slikt arkiv har vært på trappene lenge, og er nødvendig i forhold til den nye helsetenkningen, supplerer Andersen.
Styrker Tynset sjukehus
- Styrker det nasjonale helseakivet Tynset sjukehus?
- Arkivet og sjukehuset vil i noen grad støtte opp om hverandre fordi de har beslektede oppgaver. Men samhandlingsrefomern er nok viktigere, sier Karin Andersen til Ostlendingen.no.
- Den vil styrke de små lokalsjukehusene fordi de vil få flere oppgaver i skjæringspunktet mellom staten og kommunen.
- Det eneste skjæret i sjøen er at Helse Sør-Øst ikke greier å gjennomføre sammenslåing av sjukehusene i hovedstaden uten investeringskostnader. Det som nå skal investeres i sjukehussektoren, må invsteres i distriktene, sier Karin Andersen.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.