ØstlendingenNyheter
Hundeeieren var ute på tur på dagen nyttårsaften da hunden plutselig ble borte. Det er fjelloppsynsmann Magnar Nordsveen som forteller historien.
De lette i to dager etter hunden. 2. januar fikk vi melding om at de hadde funnet spor etter ulv og dro ut for å undersøke, forteller Nordsveen som er rovviltkontakt for Statens Naturoppsyn i Engerdal.
Det tok ikke lang tid før Nordsveen fant spor som tydet på at hunden var drept.
Det var skinnrester og veldig mye blod etter hunden, forteller Nordsveen. Han fant mange spor også etter ulven. Det hadde snødd i mellomtida, og både liggeplass og møkk tyder på at ulven har holdt til i området i flere dager.
Den har nok spist på hunden i to-tre døgn, mener Nordsveen, som etter funnet varslet hundeeieren om det triste utfallet.
Nordsveen mener at ulven er blitt skremt vekk av hundeeieren som har vært like i nærheten av stedet under letingen.
Etter at funnstedet var undersøkt, sporet Ole Vangen og Magnar Nordsveen ulven østover helt til svenskegrensa. Ulven hadde krysset riksgrensa ved Flötningen.
En rapport er sendt naturoppsynet om saken.
Nordsveen mener at det sannsynligvis dreier seg om en ung ulv, og helst en hannulv.
Ulven har ikke gjort revirmarkering på sin ferd mot øst, og det er mye som tyder på at dette er en streifer, mener fjelloppsynsmannen.
Han forteller videre at han har fått melding fredag om at ulven er sett i Idre/Grövelsjö-området.
To meldinger om ulvespor kom inn til Nordsveen i romjula, men dårlige snøforhold gjorde det vanskelig å gjøre undersøkelser, sier han.
Publisert lørdag 06. januar 2007 kl. 00:00.
Sist oppdatert lørdag 06. januar 2007 kl. 14:52.
(28 bilder)
(18 bilder)
(23 bilder)
(33 bilder)
Live Fotball
Følg fotballen direkte her.
Elverum håndball
Se nyheter om Elverum Håndball her.
TV-guiden
Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover.
Prisguiden
Sjekk hvor varer er billigst.
(19 bilder)
(12 bilder)
(24 bilder)
(28 bilder)
(8 bilder)
(17 bilder)
(12 bilder)
(12 bilder)
| P1: | 02:00 | Dagsnytt |
|---|---|---|
| Al Jazeera Int.: | 02:00 | News |
| BBC World: | 02:00 | BBC World News |
| Sky News: | 02:00 | News on the Hour |
| Deutsche Welle: | 02:00 | Journal - With In Depth |
Export =
Kommentering tilgjengelig mellom kl. 07:30 og kl. 22:30