INVITERER: Susann Nysveen, leder ved kulturskolen, til venstre Ann Kristin Sagen Myrer fra kulturkontoret, og ordfører Kjell Konterud planlegger nå ministerbesøket.Foto: Sverre Viggen

Vil vise fram Våler til kulturministeren

Våler inviterer nå kulturminister Trond Giske til et besøk i løpet av forsommeren. – Vi har mye vi vil vise fram. Ikke minst suksessen med kulturskolen vår.

Annonse

PÅ TV: Gruppa fra Våler kulturskole gjorde suksess på "God morgen, Norge" med rallysangen. Foto: TV 2

Annonse

Det sier trioen som nå jobber med å sette sammen et program for en hel dag, virksomhetsleder på kultursiden, Ann Kristin Sagen Myrer, leder ved kulturskolen, Susann Nysveen og ordfører Kjell Konterud. – Det hele startet med at Eirin Faldet ble veldig imponert av blant annet kulturskolen under et besøk her. Hun sa da at hun ville få seg Giske en tur hit, og vi tar henne på ordet, sier ordfører Kjell Konterud.

God distriktspolitikk

– Vi ønsker først og fremst å vise ministeren hvor bra et lite bygdesamfunn kan fungere. Vi vil gi ham et innblikk i Bygde-Norge og understreke at distriktspolitikk av det gode og positive slaget er veldig viktig, sier Ann Kristin Sagen Myrer.
Kirke, kultur og næring blir tre stikkord for besøket.
* Gravberget kirke og elgsenteret vil være et av punktene på dagsorden.
* Næringsmessig står Norsk Trafikksenter og Haslemoen på lista.
* Kulturskolen er selvsagt flaggskipet når det gjelder kulturen.
– Kulturskolen vår har hatt en formidabel vekst. Vi vil gjerne vise hvor bredt spekter vi har der. Vi har fått midler til et danseprosjekt, vi har kunstlærer, og vi har undervisning på alle korpsinstrumenter pluss mange til. Dette bør en kulturminister like å se og høre om, sier Våler-trioen.
Når det gjelder kulturen ellers, kommer man ikke utenom Milla-huset og taterkulturen.

Ungdommen viktig

Noe annet spesielt ved kulturskolen i Våler er at elevene ikke behøver gå i grunnskolen for å være med. Man har også plass til ungdom på videregående.
– Dette er tre veldig viktige år. Det er i denne perioden våre unge begynner å vurdere hva de skal gjøre videre. Om de skal bli i bygda, om de skal vende hjem etter noen år ute, eller om de vurderer å flytte for godt. Da er det viktig at vi har noe å tilby dem, noe de vil huske når de blir borte en stund, noe som gjør at de får lyst til å vende hjem igjen, sier Ann Kristin Sagen Myrer.
Filminnspillingen som snart starter i Våler, har også inspirert til at man nå jobber for fullt for å sikre en framtid også på dette feltet. Haslemoen er høyaktuell for lokalisering av innspillingsstudioer og annet som har med denne virksomheten å gjøre.
– Det er mye vi vil vise fram og mye vi vil snakke med kulturministeren om, understreker ordfører Kjell Konterud.

 

Portrettfoto av Nils Kristian MyhreHer kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.

Vennlig hilsen Nils Kristian Myhre, Direktør og ansvarlig redaktør i Mediehuset Østlendingen.

Mest lest i dag