Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

– Vurderer forlenget gaupejakt

ÅPEN FOR VURDERING: Lederen i rovdyrnemnda i Hedmark, Arnfinn Nergaard, er åpen for å vurdere mer ga

ÅPEN FOR VURDERING: Lederen i rovdyrnemnda i Hedmark, Arnfinn Nergaard, er åpen for å vurdere mer gaupejakt på Hedmarken og i Nord-Østerdal. Denne gaupa ble skutt i Jordet fredag.Foto: Tine Persson


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Gaupejakta ble stoppet etter en dags jakt. Da var hunndyrkvoten skutt. Leder i rovviltnemnda, fylkesordfører Arnfinn Nergård, sier at nemnda vil vurdere en forlenget jakt.

Rovviltnemnda i Hedmark hadde satt gaupekvoten til 11 dyr. Det ble skutt åtte dyr fredag. Fire av disse dyra var hunndyr, og hunndyrkvoten var satt til fire dyr før jakta ble stoppet.
Formelt er jakta stoppet på grunn av at hunndyrkvoten er felt, sier rovdyrkonsulent Erling Maartmann hos fylkesmannen.

Vurdere hunndyrkvoten

Leder i rovdyrnemnda i Hedmark, Arnfinn Nergård, registrerer at fire hunndyr er felt og at jakta er stoppet. Det er felt dyr i tre regioner. I to store husdyrregioner er det ikke felt gaupe. Det gjelder Hedmarken og Nord-Østerdal.
– Bare vi får samlet nemnda, vil det være naturlig å vurdere om vi skal utvide hunndyrkvoten, slik at det fortsatt blir gaupejakt i disse to regionene, sier Nergård.
Om det blir mer gaupejakt i de tre andre regionene kan sitte litt lengre inne, sier Nergård.
Hans Ole Solberg i Norges Jeger- og Fiskerforbund Hedmark sier at han ikke er overrasket over at gaupejakta var over etter en dag. Det var for første gang i vinter gode sporingsforhold over hele fylket, og det er tydelig at jaktlagene hadde forberedt seg godt, sier Solberg.
Han har inntrykk av at jaktlagene som satser på gaupejakt har knekt jaktkoden og har satt sammen passe store jaktlag og forbereder seg godt før jakta.

Gaupestammen i vekst

Solberg sier at årets kvote er basert på registreringer for de tre siste årene. Her har det til dels vært dårlige sporingsforhold. I vinter regner Solberg med å få fram informasjon som viser økning i antall familiegrupper, noe som vil slå ut på gaupekvoten neste år.
Ut fra signalene som NJFF Hedmark får inn, tyder det på at gaupestammen er i oppgang, sier Solberg.

Hva med Ringsaker?

Han har ikke fått inn signaler om å formidle ønsker om at gaupejakta må forlenges. Han vil ikke bli overrasket om det kommer slike krav fra Hedmarken, som ikke har fått tatt ut noen dyr. Dette gjelder spesielt Ringsaker, som har store sauetap til gaupe, noe som er kommet i skyggen av ulv og bjørn.
De åtte gaupene ble skutt slik: Trysil ett dyr, Grue to dyr (et hunndyr), Eidskog et dyr, to dyr i Sør-Odal (to hunndyr) og to dyr i Rendalen (et hunndyr).

Publisert tirsdag 05. februar 2008 kl. 00:00.
Sist oppdatert tirsdag 05. februar 2008 kl. 00:00.

Annonse

Kommentarer (0)

Kommentering tilgjengelig mellom kl. 07:30 og kl. 22:30

Snarveier

livefotball Live Fotball

Følg fotballen direkte her.

Elverum Håndball Elverum håndball

Se nyheter om Elverum Håndball her.

TV-Guiden TV-guiden

Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover.

Prisguiden Prisguiden

Sjekk hvor varer er billigst.

Søk i skattelistene
for 2008
Lørdag
Delvis skyet
20°
Søndag
Regnbyger
18°
Mandag
Regn
18°

+ mer vær

Gå til værside »

Nyheter på tv/radio

BBC World: 02:10 Weekend World
Sky News: 02:30 News, Sport & Weather
TV5 Frankrike: 02:35 TV5monde le journal
RTL 1: 02:45 RTL Nachtjournal
P3: 03:00 Dagsnytt

» Gå til TV Guiden

Annonse

Export =