Reagerer: Dokumentene fra Ringsaker kommune viser at beregningen av opphold ved bo-og aktivitetssenteret var klar allerede 23. februar 2010. – Hadde vi fått kravet da ville det vært greit, men nå har det gått så lang tid at jeg synes det er urimelig å betale dette, sier Knut H. Sveen. (Foto. Jeanette Sanbæk Håland)

Etteroppgjøret kom 3,5 år etter dødsfall

Også Knut H. Sveen fra Brumunddal reagerer på sene etteroppgjør fra Ringsaker kommune. – Min far døde 5. juni 2008. Nå, tre og et halvt år etter, kom kravet på 21 968 kroner i posten.

Annonse
Annonse

Brevet fra Ringsaker kommune er datert 27. november.

– Brevet i saken som ble omtalt i tirsdagens RB var sendt samme dato, så jeg lurer litt på om kommunen ikke har hatt en opprydding. Det virker som om de snur hver eneste sten for å bedre sin dårlige økonomi, sier en oppgitt Sveen.

Var klart i 2010

Vedlagt i brevet fra kommunen ligger beregningen av oppgjøret. Dokumentet viser at tallene var klare allerede 23. februar 2010.

– Hvorfor sendte de ikke ut etteroppgjøret for min fars opphold ved bo- og aktivitetssenteret da? Hadde de gjort det ville vi betalt.

Det er ikke de etterlatte interessert i når kravet kommer så sent som tre og et halvt år etter dødsfallet.

– Papirene etter far ble kastet drøye to år etter at han gikk bort. Vi har med andre ord ingen mulighet til å kontrollere at tallene Ringsaker kommune opererer med er riktige. Etter så lang tid mener jeg vi er i vår fulle rett til å kreve dette kravet slettet, sier Sveen.

Facebook-knapp kommer her

Behandles hos Fylkesmannen

Kravet fra kommunen er på 21 968 kroner. Rett etter at Sveen mottok kravet sendte han en klage. 19. desember fikk han svar om at en tilbakemelding ville komme i løpet av januar.

– For noen dager siden ble jeg oppringt og fikk beskjed om at kommunen opprettholder vedtaket, men at den var oversendt Fylkesmannen for behandling der..
Sveen har liten tro på at kravet vil bli slettet, og det synes han er urimelig.

– Vi har penger nok til å betale dette, men jeg synes dette blir helt feil. Tenk på de pårørende som kanskje sitter igjen alene og plutselig får et så stort krav i posten. Det er ikke alle som har over 20 000 kroner klare på rappen. Dette rammer sikkert flere enn oss to som nå har vært omtalt i RB.

Foretas hvert år

Kommunalsjef Lars Erik Hermansen fortalte i tirsdagens utgave at sluttoppgjør foretas hvert år for alle som bor eller har bodd på langtidsopphold på institusjon.

Dette foretas når likningen for inntektsåret foreligger..

– Først da har man full oversikt over økonomien, og først da kan vederlagene fastsettes. Derfor kan det ta tid før oppgjøret kommer. Det er helt normalt, sa Hermansen.

Dette har Sveen full forståelse fror.

– Det jeg imidlertid ikke skjønner er hvorfor dette har tatt så lang tid. Tallene var klare allerede i 2010, og vi burde fått etteroppgjøret tilsendt da.

 

Portrettfoto av Nils Kristian MyhreHer kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.

Vennlig hilsen Nils Kristian Myhre, Direktør og ansvarlig redaktør i Mediehuset Østlendingen.

Mest lest denne uken