PROBLEMET LIGGER I NAVNET: Virkesterminalen på Rudshøgda er anlagt på det høgste punktet i terrenget.
Frykter løpske tog
Arbeidet med å bygge sidespor til Mjøsens nye virkesterminal på Rudshøgda står i fare. Jernbaneverket frykter at tømmertog skal trille ut på hovedlinja og dundre ned mot Moelv eller Brumunddal.
PROPP: – Jernbaneverket er proppen i systemet, sier Even Mengshoel,her i flisbingen sammen med tidligere landbruksminister Terje Riis Johansen. Arkivbilde.
Knut Erik Landgraff
knut.erik.landgraffri ngsaker-blad.no
Arbeidet med å bygge privat sidespor til Mjøsens nye virkesterminal på Rudshøda står i stampe. Til tross for økonomisk støtte og politiske hurrarop helt opp på ministernivå, har det ikke vært framdrift i saken på over et år.
– Sidesporet kunne vært operativt allerede for ett år siden, men vi får ikke lov til å koble oss på Dovrebanen. I prinsippet mangler vi bare en pens, sukker styreleder Even Mengshoel i Mjøsen Skog. Han legger skylder på Jernbaneverket, men Jernbaneverket spiller ballen tilbake til Mjøsen. Fagfolk i Jernbaneverket nekter å godta planen som Mjøsen har levert. Situasjonen virker fullstendig fastlåst.
Lærdom fra Alnabru
– Planen som Mjøsen sendt oss holder ikke mål, fastslår senioringeniør Sverre Setvik i Jernbaneverket. Han medgir at fagmiljøet frykter en ulykke av samme type som i 2010, da et sett på 16 jernbanevogner slet seg på Alnabru og rullet ukontrollert ned til Sjursøya, hvor det slo tvers gjennom en bygning så tre mennesker omkom.
– Alle sidespor utgjør en viss risiko. Det som gjør oss ekstra betenkt i denne saken, er at terminalen på Rudshøgda ligger på en topp, sier Sverre Setvik. Vognsett fra sidesporet kan rulle ut på den hyppig trafikkerte Dovrebanen og dundre ned mot enten Brumunddal eller Moelv, med katastrofale resultater.
Det gjør neppe saken enklere for Mjøsen at Strukton Rail AS som ble leid inn for å lage planen for Rudshøgda, gikk konkurs i januar
Millioner på vent
Terminalen på Rudshøgda ble påbegynt allerede i 2008. Mjøsen har investert over 10 millioner på Rudshøgda. Den skal ta imot og videresende virke fra Ringsaker, Lillehammer, Gjøvik og Toten. En del av energivirket som i dag flises på Rudshøgda, må lastes på bil og kjøres til en jernbaneterminal på Stange for omlasting og videreforsendelse. Også grot (hogstavfall) fra distriktet må kjøres til Stange for jernbanetransport til Sverige. Mjøsen ønsker en billigere og mer strømlinjeformet transport. Både for å bedre økonomien og styrke miljøprofilen. Mjøsen støtter seg også på politikere som snakker varmt om å få mer av tømmertransporten over fra veg til bane.
– Jernbaneprosjektet vårt er samfunnsøkonomisk lønnsomt. Både Hedmark fylkeskommune, Oppland fylkeskommune og samferdselsdepartementet støtter oss. Vi har ikke tenkt å gi oss, sier administrerende direktør Erik Dahl i Mjøsen Skog. – Jernbaneverket et proppen i systemet, tordner Even Mengshoel. Han setter sin lit til at politisk press fra ministernivå og ned skal gi Mjøsen adgang til Dovrebanen. Skogbruket på indre Østlandet disponerer terminaler på Hovemoen på Lillehammer, Sørlie ved Stange og Vestmo på Solørbanen. Terminalen på Lillehammer skal være trang og upraktisk.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.