Bjørnen har gått ut av innhengningen i Flendalen
Bjørnen som befant seg på innsiden av det rovviltsikre gjerdet i Flendalen, har nå forlatt området. Det betyr at bjørnejakta i Trysil kan bli avsluttet ganske fort.
Det var Fylkesmannen i Hedmarks egen rådgiver, Ståle Sørensen, som observerte at en bjørn forlot området som er forbeholdt beitedyra.
Det var i går ettermiddag at det ble gjort nye observasjoner av bjørnespor på innsiden av rovviltgjerdet, bare kort tid etter at en bjørn tok livet av og skadet fire sauer i det samme området.
Les også: Nye bjørnespor på innsiden av rovviltgjerdet, Bjørnejakta avsluttet
Rådgiver Øyvind Gotehus – også han ansatt hos Fylkesmannen i Hedmark – sier til Østlendingen at bjørnen passerte Sørensen på rundt 80 meters hold.
– Har det kommet nye meldinger om skadde eller drepte sau i Flendalen?
– Vi har mottatt indirekte meldinger om at det skal ha blitt funnet både ferske og gamle kadaver. Det kan hende at dette er dyr som ligger igjen fra forrige runde, sier Gotehus.
– Betyr bjørne-exiten at fellingstillatelsen trekkes tilbake?
– Hvis det nå ikke skulle vise seg at det befinner seg en bjørn til på innsiden av gjerdet, vil jeg anta at fellingsforsøket avsluttes. Fellingstillatelsen gjelder uansett bare på innsiden av rovviltgjerdet, svarer Gotehus.