LEVER FARLIG: Flere bjørner og ulver i Hedmark lever farlig, etter at Fylkesmannen i Hedmark har gitt og fornyet flere fellingstillatelser den siste uka. Samtlige fellingstillatelser har blitt gitt eller fornyet med en ukes varighet.
Flere ulver og bjørner lever farlig i Hedmark
Fylkesmannen i Hedmark har denne uka gitt eller fornyet flere fellingstillatelser på ulv og bjørn i Hedmark.
MANGE SKADER: Rådgiver hos Fylkesmannen i Hedmark, Øyvind Gotehus, sier at flere områder i Hedmark har opplevd store skader som følge av rovdyr de siste ukene.
I dag ble det gitt to fellingstillatelser på henholdsvis ulv og bjørn i Hedmark.
– Fellingstillatelsen på ulv ble gitt innenfor Elgå reinbeitedistrikt i Engerdal. Det skjedde etter at det ble observert en ulv ved Haugen gård, som ligger innenfor reinbeitedistriktet. Tillatelsen ble gitt, slik at det skal være mulig å felle ulven, dersom den kommer i nærheten av reinsdyra, sier rådgiver hos Fylkesmannens miljøvernavdeling, Øyvind Gotehus.
Denne fellingstillatelsen løper ut tirsdag 31. juli klokken 12.00.
Flere bjørner lever farlig
I Spekedalen i Rendalen pågikk det fellingsforsøk på en bjørn for et par uker siden.
– I helga og på mandag ble det funnet nye kadaver, sier Gotehus.
På den bakgrunn ble det søkt om fellingstillatelse på bjørn.
– Den er nå innvilget, sier Gotehus.
Fellingstillatelsen gjelder til onsdag 1. august klokken 12.00.
I helga ble det også dokumentert to nye sauekadaver på Hanestadkjølen i Rendalen.
– Dette er et område som har hatt skader over et par tre ukers tid. Her har det også vært kontakt med bjørnen og fellingstillatelsen som gikk ut mandag ble forlenget fram til mandag 30. juli klokken 12.00. I dette området snakker vi om en del skader på grunn av bjørn, sier rådgiver Gotehus til Østlendingen.
Flere bjørn- og ulveskader
Et annet område som har opplevd flere skader den siste tida er Hedmarksvidda.
– Her hadde de en fellingstillatelse på bjørn som løp ut mandag. Den ble, på bakgrunn av nye skader i helga, forlenget fram til tirsdag 31. juli klokken 12.00, sier Gotehus.
Fredag i forrige uke ble det også gitt fellingstillatelse på en ulv i deler av Åmot, Løten, Hamar og Elverum kommuner.
Denne ble gitt etter at Fylkesmannen mottok søknader fra to beitelag i området, etter at det i forrige uke ble dokumentert at en sau ble tatt av ulv vest i Åmot. Det ble også dokumentert at to dyr ble tatt av ulv i Løten.
Denne fellingstillatelsen går ut fredag 27. juli, klokken 12.00.
Ingen pågående jakt
– De siste dagene har det ikke pågått noen aktiv jakt i noen av områdene, med unntak av reinbeitedistriktet i Engerdal, sier rådgiver Øyvind Gotehus til Østlendingen.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.