INGEN ENIGHET:

INGEN ENIGHET: De politiske partiene på Stortinget kom ikke til enighet om ny rovdyrpolitikk natt til onsdag. (Foto: Roger Brendhagen)

Høyre får krass kritikk etter rovdyrbrudd

Torsdag skriver VG at det var Høyre som brøt rovdyrforhandlingene fordi de ville vingeklippe Direkotratet for Naturforvaltning.

Annonse
Annonse

Natt til onsdag mislykkes partiene på Stortinget og enes om et nytt rovdyrforlik. Dette var et forsøk på å samle partiene om en ny politikk for hvordan rovdyrene i Norge skal forvaltes.

Del på Facebook

- Holdt for narr

Ifølge VGs kilder får Høyre flengende kritikk for sin rolle i forhandlingene.

- Enkelte partier er mer opptatt av å drive valgkamp på saken, enn å oppnå bred enighet i Stortinget, sier Snorra Valen fra SV til VG Nett.

LES OGSÅ: Full skjæring om norsk rovdyrpolitikk, - Kunne blitt verre uten brudd

Også regjeringens Trine Skei Grande (Venstre) sier hun er sint på sin borgerlige kollega fra Høyre.

- Jeg føler meg holdt for narr. Vi har brukt natt etter natt og strakk os på mye som gjorde vondt, på noe Høyre aldri har vist noen vilje til å få til, sier Skei Grande til avisen.

- Tekkes to ytterligheter

VG skriver videre at deres kilder hevder at Høyre i forhandlingene har vært opptatt av å tekkes partiets to ytterligheter. På den ene siden står Nikkersadelen og partiets miljøpolitiske talsmann fra Frogner, Nicolai Astrup. På den andre siden står Høyres representant fra Hedmark, Gunnar Gundersen, som ikke ønsker ynglende ulv i Norge.

Høyre skal også ha hatt et siste krav i forhandlingene. Det skal ha vært at Direktoratet for naturforvaltning skulle fratas all innflytelse over rovviltforvaltningen.

- Jeg er oppgitt over at det for noen har vært viktigere med symbolpolitikk enn med politikk, sier regjeringens forhandlingsleder, Eirin Sund.

Klokken tre natt til onsdag brøt forhandlingene sammen og Sund konkluderte med at partiene ikke lenger hadde noe å snakke om.

- Vi ønsket en forvaltning som gjør at folk kan forholde seg til Miljøverndepartementet. Det ville ha dempet konfliktnivået. Jeg stiller meg uforstående til kritikken, sier Høyres forhandlingsleder, Siri Meling.

- Stort behov for å dele skyld

Hedmark Høyres Gunnar Gundersen fnyser av kritikken.

- Dette ser jeg på som et stort behov for å dele skyld og det er en diskusjon jeg ikke har behov for å delta i, sier Gundersen til Østlendingen.

Han mener at Stortinget aldri fikk noe felles å forholde seg til i rovviltspørsmålet, da det aldri kom noen stortingsmelding fra regjeringen.

Gundersen legger ikke skjul på at det er politiske uenigheter innad i Høyre om rovdyrpolitikken, men avviser dobbelspill i forhandlingene.

- Jeg sloss min kamp i partiet for Hedmarks beste, men det er bare tull at vi ikke ønsket noe forlik.

 

Mest lest denne uken