Traff Julussatispa i skytefeltet
I går ble ulvetispa i Julussareviret forvaltningsmerket. Direktoratet for Naturforvaltning hadde lagt opp til bred pressedeltakelse, og etter at ulven først hadde kommet seg ut av feltmannskapens innringing ble den bedøvd inne i Regionfelt Østlandet.
FJERNET ØREMERKER: Denne ulvetispa er sju år gammel, og ble forskningsmerket allerede i 2003. Veterinærprofessor John Martin Arnemo t.v. holder øremerkene som ble fjernet i går i hendene. Seniorrådgiver i DN, Morten Kjørstad t.h. og feltkoordinator Thomas Strømseth bak.
SIRKUS LUPUS: Det var en usedvanlig stor medieoppmerksomhet ved gårsdagens ulvemerking i Åmot, men dette var også i tråd med DNs ønsker som selv hadde invitert til bred dekning.
Grunnen til at denne sju år gamle ulvetispa nå ansees som svært viktig av Direktoratet for naturforvaltning, er at hun trolig har funnet seg en make som er finsk/russisk innvandrer.
– Med yngling i denne flokken nå i vår, vil våre norske ynglende ulver få tilført nytt genmateriale. Derfor er både tispa og eventuelle kommende valper veldig verdifulle og vil få et strengt vern, sier seniorrådgiver i DN, Morten Kjørstad.
Lykkes i skytefeltet
Feltmannskaper fra Statens naturoppsyn har i ei uke drevet med sporing og identifisering av alfadyrene i Julussareviret. I går morges mente de å ha lokalisert både tispa og hannen, men hver for seg.
– Derfor satte vi inn helikopter ved Blikkberget på grensa mellom Elverum og Åmot for å forsøke å få bedøvd begge to, sier Stein Arne Brendryen i SNO.
Men den revirmarkerende ulven de mente å ha kontroll på sør for Blikkberget, hadde kommet seg ut av feltmannskapenes innringing og rømt nordover mot Regionfelt Østlandet.
Men fra helikopteret fulgte de sporene et par mil nordover, før de måtte innhente tillatelse fra Forsvaret til å fly inn i skytefeltet.
Dette fikk de, og om lag klokka 14 i går ettermiddag ble ulvetispa bedøvd fra helikopteret slik at radiohalsbånd med GPS-sender kunne monteres og diverse prøver tas. Dette skjedde en kilometer rett øst for Deisjøen i Åmot.
Alfatispa merket fra før
Med alfatispa i bakken måtte helikopteret utføre hele tre innflyginger av pressefolk, siden også riksdekkende media har vist interesse for denne saken, som omhandler nytt ulveblod til norske ulver.
Denne alfatispa er kjent hos forvaltningen fra før, og ble merket med øremerker i begge ører som 10 måneder gammel valp i 2003. Begge disse merkene bar hun i går, men da ble de fjernet.
Hun er født svensk, i Nyskoga-reviret våren 2002. Hun veide 35 kilo under merkingen i går, og er derfor ingen spesielt stor voksen ulvetispe.
– Hun kom inn som alfatispe i dette reviret vinteren 2004/2005. Hun har hatt valpekull i 2005, i 2006 og nå i fjor i 2008, sier Thomas Strømseth som er feltkoordinator for det nasjonale overvåkningsprogrammet for ulv ved Høgskolen på Evenstad.
Vil merke hannen
Morten Kjørstad i DN forteller at de vil gjøre flere forsøk på å få forvaltningsmerket hannen i dette reviret også. Siden 1980 er det påvist 14 ulver som er finsk/russiske innvandrere til den Sør-Skandinaviske ulvestammen.
– Men det er bare fire av disse 14 som har reprodusert seg, og derfor er en ny slik innvandrer så genetisk viktig i forvaltningssammenheng, sier Morten Kjørstad.
Han fastslår at DN vil fortsette forsøkene på å få forvaltningsmerket denne hannulven framover også.
Julussareviret er det helnorske ulvereviret som har hatt størst gjennomtrekk av alfadyr siden det ble etablert i 2002/2003, ifølge Strømseth.
Tispa som ble merket i går er den tredje i dette reviret, mens den finsk/russiske hannulven som revirmarkerer i området er den fjerde alfahannen på disse årene.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.