SKAL GJERDES INNE: : Sauene som kan trues av ulvene i Osdalsreviret skal i stor grad gjerdes inne, mener Direktoratet for naturforvaltning. Det er i t råd med det statssekretær Heidi Sørensen sa da hun besøkte Osdalen nylig. (Foto: Erlend Kjernli)

Vil gjerde inn sauen mot Osdalsflokken

Direktoratet for naturforvaltning (DN) sier nei til Rendalen kommune som har bedt om å ta ut ulvene i Osdalsreviret. Direktoratet mener at skadepotensialet til disse ulvene er begrenset. Gjerding er et viktig element for å skille ulven og beitedyrene.

Annonse
Annonse

Det var i slutten av mai at Rendalen kommune søkte direktoratet om å ta ut Osdalsflokken fordi disse ulvene truer 200 ammekuer, rundt 1.200 beitende sauer og kalvingsområder til rendalsreinen. Direktoratet vurdere ikke skadene eller skadepotensialet på husdyr eller tamrein så stort at vilkårene for felling er til stede.

Sju til ni ulver

DN konstaterer at Osdalsreviret besto av sju til ni ulver vinteren 2009/2010. Yngling er ikke påvist fram til 15. juni. Familiegruppa har hatt tilhold både innenfor, mens mest utenfor forvaltningsområdet for ynglende ulv.

Dagens revir er hovedsakelig lokalisert til området sør for Åkrestrømmen og øst for Storsjøen, men ulvene benytter også områder nord for fylkesveg 217, fra Åkrestrømmen til Engerdal. For ett år siden avslo Miljøverndepartementet en søknad om å ta ut Osdalsreviret.

Mer penger til gjerding

Direktoratet mener at det kartlagte reviret til Osdalsflokken tilsier at framtidig skadepotensial er knyttet til innmarksbeitearealer i ytterkanten av revirets utbredelse, og vurderes derfor å være begrenset.

Disse arealene er delvis sikret mot ulveangrep og deler av brukerne har fått midler til forsterkning av gjerde og strøm, heter det blant annet i begrunnelsen for vedtaket.

DN viser også til at det er gitt midler til gjerding, og at det kan stilles midler til disposisjon for ytterligere sikring av disse områdene.

Skadefelling

I fjorårets avslag skrev Miljøverndepartementet at rovviltforliket ikke gir en generell adgang til å felle all ulv som etablerer seg utafor forvaltningsområdet for ynglende ulv.

Departementet konkluderte med at det er «ulveflokkens områdebruk relatert til skadesituasjonen som er utslagsgivende for departementets opprettholdelse av vedtaket».

Skader utover det akseptable kan etter departementets mening vurderes i forhold til skadefelling av dyr.

En yngling påvist

I år er det påvist et ynglende ulvepar i Norge, i Kynna-reviret. Maksimalt kan det forventes fem ynglinger, Osdalen, Slettås, Julussa, Linnekleppen foruten Kynna.

– Det er derfor potensial for at bestandsmålet på tre årlige ynglinger innenfor forvaltningsområdet for ynglende ulv (helnorske) nås i 2010.

 

Portrettfoto av Nils Kristian MyhreHer kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.

Vennlig hilsen Nils Kristian Myhre, Direktør og ansvarlig redaktør i Mediehuset Østlendingen.

Mest lest i dag