STOLT OVER DEBUTEN: Det ble ingen tandemtur med ektemannen Jo Petter, men Toril Grindstad tok utfordingen alene og fullførte Birkebeinerrittet i fin stil. :
Åmotparets tandemtur røk
Toril og Jo Petter Grindstad fra Rena fikk startnummer i Birkebeinerrittet og tandemsykkel i 50-årsdagsgave. Gubben ble sjuk, men Toril fullførte alene i fin stil.
Siste nytt
20-åring ikke avhørt etter skudd mot politiet
Den unge mannen som skjøt mot politiet fredag kveld framstilles for lege
– Det var nok ikke så mange som hadde tro på at vi skulle klare det, og det var en liten nedtur da Jo Petter ble sjuk. Jeg prøvde i det lengste å få inn en erstatter, men bestemte meg for å sykle alene. Det er godt å få stoppet kjeften på tvilerne,. Nå er jeg stolt over meg selv at jeg klarte det, smiler en uforskammet sprek Toril Grindstad etter 94 kilometer på sykkelsetet.
Det var da hun og ektemannen feiret 50-årsdagen i fjor at gode venner kom med den noe overraskende bursdagsgaven. Alle hadde nok ikke helt troen på at ekteparet ville ta utfordringen.
Litt av en debut
Men Toril og Jo Petter bestemte seg for å starte i årets birkebeinerritt, og har trent 2-3 dager i uka siden i vår for å forberede seg på styrkeprøven.
– Vi har syklet oppover i Haugedalen og riksveien opp til hytta langs Friisveien. Det var en tøff tur. Alt så bra ut helt til Jo Petter ble sjuk forrige helg etter å ha syklet på jobb i regnvær, forteller Toril Grindstad.
Men den tøffe rena-dama var uansett fast bestemt på å gjennomføre sitt aller første birkebeiner-ritt. Debuten kunne neppe vært tøffere med de forholdene som var over fjellet lørdag.
Toril klaget imidlertid ikke over forholdene.
– Det var litt kaldt, men jeg synes det gikk overraskende greit. Jeg syklet til og med opp Rosinbakken. Det er jeg fornøyd med, om jeg får lov til å skryte litt av meg selv, smiler 51-åringen fra Rena.
Usikker på start neste år
Hun tok ingen sjanser i de verste utforkjøringene og kom i mål uten noen form for uhell på 7 timer 25 minutter og 26 sekunder.
– Det var rundt den tiden Jo Petter og jeg hadde satt oss som mål på tandemsykkelen. Med de forholdene som var er jeg godt fornøyd, sier Toril Grindstad.
Hun er imidlertid usikker på om det blir et nytt forsøk i Birkebeinerrittet neste år.
– Vi får se. Vi har en helt ny og fin tandemsykkel stående hjemme. Men jeg må nok diskutere litt med gubben først, smiler den sporty rena-dama før hun tar en ekstra runde til ære for Østlendingen.
Det var mange som var atskillig mer sliten enn Toril Grindstad av de tusenvis av birkebeinerne som kom seg til mål i gjørmehavet på Lillehammer lørdag.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.