Førstemann opp
GRATULASJON: Solan Gundersen gratulerer vinner Tor Halvor Bjørnstad med seieren. Solan Gundersen selv tok bil opp fjellet. (Foto: Terje Hylen)
Med finvær i bunn av fjellet til stiv kuling og tjukk tåke på toppen, var det ingen som klarte å følge Tor Halvor Bjørnstad opp Tronfjell under de tøffe forholdene.
Terje Hylen
Han hadde kontroll på konkurrentene fra start og virket nesten uberørt i mål.
– Jeg visste ikke helt hvor mål var i tåka, og kunne nok ha gitt litt ekstra hvis det hadde vært spurtoppgjør. Jeg startet litt forsiktig, ettersom jeg var litt usikker på formen etter å ha kommet hjem fra ferie i går, men jeg følte jeg hadde god kontroll. Jeg ble litt nervøs da jeg fikk litt trøbbel med kjedet og måtte stoppe. Ellers gikk det fint, sier Bjørnstad som bor på Tynset og sykler for proteinfabrikken.
- Sjanseløs
Rekorden fra 2008 av Jahn Fredrik Grue ble for sterk, han ble tre minutter etter den rekorden.
– Jeg var sjanseløs på rekorden, men jeg satte personlig rekord med et minutt, forteller Bjørnstad.
Meldingene fra løpet sa at Bjørnstad ledet med 150 meter ganske tidlig og det var økt i mål. Han var 1 minutt og 27 sekunder foran nestemann. Holder Bjørnstad seg frisk og været er litt bedre på toppen, er nok rekorden innen rekkevidde til neste år.
Sterkt felt
Blodslitet opp Tronfjell blir betegnet som galskap. Årets ritt samlet 63 ryttere og sterke navn som Jon Kristian Svaland med norgescuperfaring og Anders Fiskvik fra Tynset måtte gi tapt for Bjørnstad.
– Jeg var med en stund, men måtte slippe. Det gikk veldig jevnt i tet, sier Anders Fiskvik fra Tynset som antakelig er best med ski på beina. Unggutten Erik Bergfall Brovold som er tatt ut til juniorlandslaget på ski hadde en tung tur opp bakkene.
– Jeg angrer like mye hvert år, men stiller sikkert igjen neste år. Dette er kjempetrening for skigåingen sier skitalentet fra Tynset. En som var for ung til å stille i konkurranse klassen, men stilte i trim klassen var 14 år gamle Martin Kløvstad fra Alvdal. Han syklet på 1 time og 32 minutter opp fjellet.
– Det var slitsomt, men mest slitsomt ifra flat tron og opp, kan han fortelle.
Publisert mandag 12. juli 2010 kl. 03:00.
Sist oppdatert søndag 11. juli 2010 kl. 23:09.