IMPONERTE: Vegard Bjørn Gjermundshaug vant da han for første gang i karrieren fylte i et skiskytterrenn. (Foto: Svein Halvor Moe)

Vant sekundthriller

- Jeg må nok opp på pallen i de to siste uttakingsrennene for å ha forhåpninger om VM-deltakelse, sa Vegard Bjørn Gjermundshaug etter søndagens sterke seier i junior-NM

Annonse
Annonse

19-åringen hadde grunn til å smile etter lørdagens prestasjon på Vingrom. Det var ingen av konkurrentene som var i stand til å hamle opp med Bjørn Gjermundshaug på norgescupsprinten.

Det ble seier da han for første gang i karrieren skjøt fullt hus i et renn. Vegard var strålende fornøyd med at han endelig klarte å fylle.
Det var bonus at det attpåtil skjedde i et betydningsfullt renn.

Fjerdeårsjunioren har slitt med uttellingen så langt i vinter. Stortalentet har plundret både i renn og på trening. Men det har fungert bedre i det siste.

– Jeg har fått litt hjelp av storebror Jan Olav. Han har fått skikkelig dreis på det i vinter. De rådene han har gitt meg ser ut til å være gull verdt, sa Vegard.

Med hentydning om at den litt eldre og mer meritterte broren kanskje har en liten flik av seieren.

Den var av det knappe slaget. Håvard Bogetveit ga Gjermundshaug Bjørn kamp til døra.

Det var ett fattig sekund som skilte duoen som hadde god kontroll bakover.

Mer overskudd

Vegard Bjørn Gjermundshaug kan fortelle at han har økt treningsdosene det siste året. Han satser hardere høyere enn før.

-Jeg har tatt et friår på skolen. Dermed har jeg både mer tid og overskudd. I vinter har det vært et mål å prestere så bra at jeg kunne være i nærheten av VM-plass.

– Det ble for mange bom på Simostranda for to uker siden, og på fredagens NM-fellesstart til at jeg var i nærheten av de beste. I dag hadde jeg endelig full klaff.

– Med to tilsvarende prestasjoner i Orkdal kan det hende jeg blir med i vurderingen når VM-troppen skal kompletteres. Men jeg må nok på pallen både i sprinten og jaktstarten for å holde liv i VM-håpet, sa han.

Målet er junior-VM

Vegard Bjørn Gjermundshaug legger ikke skjul på at junior-VM vil være det store målet i 2013.

Denne vinteren må han bryne seg på dem som er året eldre. Flesteparten av de hardeste konkurrentene er sisteårsjuniorer. Vetle Skåstad Christiansen og Johannes Thingnes Bø stilte for øvrig ikke på Vingrom. Begge var opptatt med europacup.

Duoen fikk før helga klarsignal for junior-VM. Det innebærer at Vegard Bjørn Gjermundshaug og de andre kjemper om tre ledige plasser i det flotte anlegget i Nils Arne Eggens hjemtrakter.

 

Portrettfoto av Nils Kristian MyhreHer kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.

Vennlig hilsen Nils Kristian Myhre, Direktør og ansvarlig redaktør i Mediehuset Østlendingen.

Mest lest denne uken