KLAR FOR TYSKLAND: Vegar Eggen Hedenstad er klar for tysk Bundesliga og SC Freiburg.
- Vegar har signert for Freiburg
Vegar Eggen Hedenstad har signert for den tyske bundesligaklubben Freiburg. Det bekrefter elverumsingen overfor Østlendingen.
Eggen Hedenstad har lenge vært koblet både til nederlandske Herenveen og danske FC Nordsjælland. Valget falt altså på tysk fotball.
Nummer 12 sist sesong
Tirsdag formiddag ble det bekreftet at Elverum-gutten er klar for SC Freiburg i 1. Bundesliga (nivå 1).
Klubben ble nummer 12 i Tysklands øverste fotballserie sist sesong.
- Jeg har vært her nede siden mandag og har blitt veldig imponert over forholdene, sier Vegar Eggen Hedenstad til Østlendingen.
Tirsdag ettermiddag skal Eggen Hedenstad trene med klubben for første gang.
Overgangen gikk fort
21-årignen sier at Freiburg har fulgt han en periode og sett flere kamper den siste tiden.
- Overgangen har imidlertid skjedd fort, sier han.
Elverum-guttens kontrakt med Stabæk gikk opprinnelig ut etter sesongen og han kunne da gått gratis i vinter. Så tidspunktet for å selge Hedenstad var nå.
Vil ikke si noe om overgangsum
Det er foreløpig ikke kjent hva overgangssummen er for Eggen Hedenstad.
- Det ønsker jeg ikke å si noe om. Du får spørre Stabæk, sier han.
- Vi er glad for å selge en spiller, som vi har utviklet, til Bundesligaen, sier sportslig leder i Stabæk, Inge André Olsen til klubbens hjemmeside.
Hedenstad kom til Stabæk i 2008, og har spilt 90 kamper for bærumsklubben. Han har i år også debutert på det norske landslaget.
- Blir back
Eggen Hedenstad sier til Østlendingen at han vil bli satset på som back i den tyske klubben.
Freiburg har holdt til i 1. Bundesliga de tre siste sesongen etter opprykket i 08/09-sesongen. De har blitt beskjedne plasseringen disse årene med 14.-plass, 9.-plass og 12.-plass i fjor.
Klubben trenes av Christian Streich, mens Dirk Dufner er sportsdirektør.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.