Advarer turistene i Trysil: Jakt pågår!

JAKT PÅGÅR: Snakk gjerne med jegerne du møter og snakk med dem, oppfordrer Destinasjon Trysil. Foto: Dag Norli, Destinasjon Trysil
Destinasjon Trysil har satt opp skilter som advarer turister på tur om nettopp jaktkultur og pågående jakt i skibygda.
Skiltene er satt opp i nærheten av og i tilknytning til avmerkede turløyper i Trysil.
Turistsjef Gudrun Sanaker Lohne sier til Østlendingen at skiltene i all hovedsak står i nærheten av turer avmerket på turkartene ment for både sykkel og vandring.
– De som ikke er så kjent, følger gjerne merkede stier som er tilgjengeliggjort, sier hun.
Skiltet har påskriften:
«Fra 25/9 - 23/12 foregår det elgjakt i hele kommunen, en viktig tradisjon for over 1.000 tryslinger. Frem til 5. oktober oppfordrer vi både syklister og vandrere til å benytte hovedveier, eller stiene i Gullia og på Trysilfjellet. Bruk synlige klær og gjør deg til kjenne. Snakk gjerne med jegere du møter om hvor det er best for deg å ferdes.»
Lohne avviser at skiltene er ment for å få folk til å holde seg unna naturen så lenge jakta pågår.
– Dette har med trygghetsaspektet å gjøre. Hvis jeg skulle ferdes i naturen nå ville i hvert fall jeg like å bli gjort klar over at det pågår jakt i området jeg ferdes, sier hun.
Turistsjefen viser til at det er mye folk som ferdes i fjellet i Trysil i disse dager. Spesielt i forbindelse med helgene.
– Det er ikke alle som er like kjent med hvilke tradisjoner som er i Trysil. Vi ønsker å legge til rette for at alt skal være best mulig. Både for jegere og for folk som benytter naturen til turer. På denne måten ønsker vi å bidra til at både turgåere og jegere skal føle seg trygge og ta hensyn til hverandre, sier turistsjef Lohne.
Kommentarer til denne saken