Tynset er landets sjette beste kommune på årets kommunebarometer

BEST I FYLKET: Tynset kommune scorer best av samtlige kommuner i Hedmark på årets kommunebarometer.

BEST I FYLKET: Tynset kommune scorer best av samtlige kommuner i Hedmark på årets kommunebarometer. Foto:

Artikkelen er over 1 år gammel

Sjekk hvor kommunene i Hedmark havner på årets kommunebarometer.

DEL

Tynset er den kommunen i Fjellregionen som scorer best på Kommunebarometeret for 2018. De havner helt oppe på en sjette plass og har kun kommunene Førde, Røyken, Mandal, Hole og Bærum over seg på barometeret.

Tynset har klatret opp helt fra en 34.-plass i 2017, mens Tolga er nede på 27.-plass etter å ha tronet på pallen i fjor.

En kommune som Alvdal har også falt dramatisk siden i fjor, da kommunen var helt oppe på 11. plass, men i år er på 142.-plass.

Kommunebarometeret er en sammenligning av landets kommuner, basert på til sammen 152 nøkkeltall innen 12 ulike sektorer. Ifølge Kommunal Rapport er målet med undersøkelsen å gi beslutningstakere en lettfattelig og enkel oversikt over hvordan kommunene driver.

Slik plasserer Hedmark-kommunene seg på årets barometer:

KnrKommuneFylkeKB 2016KB 2017KB 2018
437TynsetHedmark10346
403HamarHedmark744612
436TolgaHedmark39327
417StangeHedmark1105337
412RingsakerHedmark946876
415LøtenHedmark1297895
441OsHedmark192799
432RendalenHedmark11560107
438AlvdalHedmark1311142
425ÅsnesHedmark234147155
439FolldalHedmark156159189
429ÅmotHedmark175320215
428TrysilHedmark350191224
427ElverumHedmark182249225
402KongsvingerHedmark251280235
434EngerdalHedmark87132244
426VålerHedmark169289249
430Stor-ElvdalHedmark214301263
419Sør-OdalHedmark261345290
420EidskogHedmark313179298
423GrueHedmark249384303
418Nord-OdalHedmark259356319

Dette sier Kommunal Rapport om rangeringen:

En rangering er nettopp en rangering – ikke en kvalitetskontroll. Det er naturlig at en kommune har noen gode og noen dårlige plasseringer. En kommune med lavt inntektsnivå vil også generelt ha dårligere plasseringer enn en kommune med høye inntekter. Likevel ser vi at en del kommuner klart skiller seg ut, og det er som regel store forskjeller mellom de beste og svakeste kommunene innen hver sektor.

Tallene som ligger til grunn for resultatet Kommunal Rapport presenterte onsdag kommer i all hovedsak fra Statistisk sentralbyrås kostra-database for 2017. De 12 sektorene som er vurdert er:

  • Barnehage (10% vekt i barometeret)
  • Barnevern (10%)
  • Grunnskole (20%)
  • Helse (7,5%)
  • Kostnadsnivå (5%)
  • Kultur (2,5%)
  • Miljø og ressurser (2,5%)
  • Pleie og omsorg (20%)
  • Saksbehandling (2,5%)
  • Sosialtjeneste (7,5%)
  • Vann, avløp og renovasjon (2,5%)
  • Økonomi (10%)

Artikkeltags