Gå til sidens hovedinnhold

Nils Kristen Sandtrøen (Ap) blir transportpolitisk talsperson

Stortingsrepresentant Nils Kristen Sandtrøen (Ap) blir fraksjonsleder for Ap i Stortingets transport- og kommunikasjonskomité og partiets transportpolitiske talsperson.

Arbeiderpartiet har nå fordelt sine representanter på Stortinget i de ulike stortingskomiteene.

Nils Kristen Sandtrøen fra Tynset blir fraksjonsleder i transport- og kommunikasjonskomiteen, samt transportpolitisk talsperson for Ap.

Lise Selnes fra Nord-Odal skal sitte i utdannings- og forskningskomiteen, mens Even Eriksen fra Trysil får plass i kontroll- og konstitusjonskomiteen.

– De neste fire årene blir arbeidet i Stortinget veldig viktig. Det er her vi skal sikre flertall for regjeringens politikk, sier Rigmor Aasrud, Aps parlamentariske leder, i en pressemelding.

Mandag ble det klart i hvilke komitéer Aps 48 nye stortingsrepresentanter skal jobbe i de neste fire årene, og hvem som blir talspersoner for de ulike fagfeltene.

Dette er Aps 12 nye talspersoner og fraksjonsledere:

  • Arbeid og sosial: Tuva Moflag (Akershus)
  • Energi og miljø: Terje Aasland (Telemark)
  • Familie, kirke og kultur: Torstein Tvedt Solberg (Rogaland)
  • Finans: Eigil Knutsen (Hordaland)
  • Helse og omsorg: Cecilie Therese Myrseth (Troms)
  • Justis: Maria Aasen Svendsrud (Vestfold)
  • Kommunal og forvaltning: Lene Vågslid (Telemark)
  • Kontroll og konstitusjon: Sverre Myrli (Akershus)
  • Næring: Masud Gharahkhani (Buskerud)
  • Transport og kommunikasjon: Nils Kristen Sandtrøen (Hedmark)
  • Utdanning og forskning: Elise Waagen (Østfold)
  • Utenriks og forsvar: Kari Henriksen (Vest-Agder)

Aps øvrige stortingsrepresentanter fordeler seg slik på de ulike komiteene:

Arbeids- og sosialkomiteen:

  • Runar Sjåstad, Finnmark
  • Trine Lise Sundnes, Oslo
  • Torbjørn Vereide, Sogn og Fjordane

Energi- og miljøkomiteen:

  • Marianne Sivertsen Næss, Finnmark
  • Stein Erik Lauvås, Østfold
  • Mani Hussaini, Akershus
  • Linda Merkesdal, Hordaland

Familie- og kulturkomiteen:

  • Åse Kristin Bakke, Møre og Romsdal
  • Ragnhild Male Hartviksen, Akershus

Finanskomiteen:

  • Lise Christoffersen, Buskerud
  • Tellef Inge Mørland, Aust Agder
  • May Brit Lagesen, Nord-Trøndelag
  • Frode Jacobsen, Oslo
  • Mona Nilsen, Nordland

Helse- og omsorgskomiteen:

  • Even Røed, Buskerud
  • Lubna Jaffery, Hordaland
  • Truls Vasvik, Vestfold

Justiskomiteen:

  • Odd Harald Hovland, Hordaland
  • Kamzy Gunaratnam, Oslo

Kommunal- og forvaltningskomiteen:

  • Terje Sørvik, Nord-Trøndelag
  • Rune Støstad, Oppland
  • Siri Gåsemyr Staalesen, Oslo

Kontroll- og konstitusjonskomiteen:

  • Tove Elise Madland, Rogaland
  • Even Eriksen, Hedmark

Næringskomiteen:

  • Karianne Bråten, Nordland
  • Per Vidar Kjølmoen, Møre og Romsdal
  • Solveig Vitanza, Østfold

Transport- og kommunikasjon:

  • Kirsti Leirtrø, Sør-Trøndelag
  • Tom Kalsås, Rogaland

Utdannings- og forskningskomiteen:

  • Jorodd Asphjell, Sør-Trøndelag
  • Lise Selnes, Hedmark
  • Øystein Mathisen, Nordland

Utenriks- og forsvarskomiteen:

  • Åsmund Aukrust, Akershus
  • Rigmor Aasrud, Oppland
  • Nils Ole Foshaug, Tromsø

Kommentarer til denne saken